Poznański Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli przygotował kolejną publikację, będącą pod wieloma względami kontynuacją wydanej w 2019 roku „Krok dalej…”
Podobny jest układ ogólny i metodologia, czyli krótki utwór literacki jako wprowadzenie, następnie ćwiczenia wprowadzające, podpowiedzi pytań, propozycje metod aktywizujących, ćwiczenia pogłębiające refleksję. Pojawia się też miejsce na sporządzenie własnych notatek przez nauczyciela, co uważam za bardzo praktyczne, ponieważ wreszcie nie muszę mazać po tekście, narzekając przy tym na zbyt wąskie marginesy.
Również tutaj punkt wyjścia rozważań stanowi „JA”, lecz tym razem „ja-odczuwające”, identyfikujące różne emocje własne, emocje względem innych osób, przejawy tych emocji, niekiedy trudnych, a nawet bolesnych, oraz „ja-odkrywające” świat sztuki, twórczości, ekspresji, wyobraźni.
Książka wydana przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu stanowi swego rodzaju kontynuację cyklu pomocy dydaktycznych w nauczaniu etyki. Poprzedzają tę publikację „Lekcje etyki w szkole”, „Kierunek – wartości”, „Kierunek – dialog”, będące rodzajem przewodników metodycznych dla nauczycieli etyki. Tym razem mamy do czynienia z książką o wiele bardziej uniwersalną, jak sugeruje podtytuł: „…nie tylko dla nauczycieli etyki”. I tak jest w istocie, gdyż oprócz etyki można ją śmiało wykorzystać na godzinach wychowawczych, lekcjach języka polskiego, a nawet na zajęciach terapii pedagogicznej.
Opatrzona podtytułem: Preteksty do myślenia, do rozmowy, do działania. Ponad podziałami, międzypokoleniowo. To książka wyjątkowa – jak piszą Autorki – dla naszych dziadków, rodziców, dzieci i kolejnych pokoleń. To bogato, pięknie ilustrowany leksykon, zbiór scenariuszy lekcji, informator, „pobudnik” do krytycznego myślenia i poszukiwania własnych odpowiedzi na trudne tematy. Wszystko to i jeszcze dużo więcej w jednym, ale zebrane z sensem, nic tu nie ma przypadkowego, niepotrzebnego. Pracę z tematami/hasłami wzbogacają i ułatwiają quizy, krótkie testy, otwarte pytania.
Warto czytać filozofów, bo wielu z nich szło ze swoimi niepokornymi umysłami pod prąd. Tworzyło dzieła nierozumiane przez współczesnych (choć my dziś możemy je docenić) i zwalczane przez władze, dla których śmiała myśl stawała się niewygodna, a nawet niebezpieczna. Warto czytać filozoficzne teksty, choć nie dają one gotowych odpowiedzi. A może właśnie dlatego, że ich nie dają, tylko zachęcają do samodzielnych poszukiwań. Taka jest linia argumentacji umieszczonej przez Anny Vivarelli we wstępie do własnej książki zatytułowanej „Kto by pomyślał”. Jej polskie tłumaczenie ukazało się właśnie drukiem.
Czy zarodek jest człowiekiem? Czy śmierć jest naszym obowiązkiem? Czy warto sprawdzać, co mamy w genach? Spotkanie współczesnej medycyny i nowych technologii przynosi wiele niezwykłych pytań i kontrowersji. Niektóre z nich rozpalają sferę publiczną do czerwoności – a wszystkie dotyczą wyborów życiowych, które mogą czekać każdego z nas. Jeśli nie dziś, to jutro.
Książka Emilii Kaczmarek to pasjonujący zbiór 36 felietonów, które w praktycznej i zwięzłej formie prowadzą Czytelnika przez najważniejsze współczesne problemy etyczne, pozwalając lepiej zrozumieć, o co w nich właściwie chodzi.
Rozmawiając z dziećmi o demokracji, sięgajmy po książki, które pomagają im zrozumieć świat, które dają możliwość znalezienia odpowiedzi na nurtujące je pytania np. Co to właściwie jest demokracja? Czy w demokracji faktycznie wszystko wolno? Dlaczego trzeba głosować? Po co są partie polityczne? Jak powinni rządzić prawdziwi demokraci i jak odróżnić tych prawdziwych, od tych, którzy tylko udają? Czy wolność partii politycznych jest nieograniczona? Czy w demokracji rządzący zawsze są demokratami? Czy w demokracji wszyscy zawsze postępują uczciwie?
Do tych rozważań polecam książkę „Co to właściwie jest demokracja” – autorstwa Equipo Plantel’a w przekładzie Tomasza Pindela, wydana w 2016 roku przez wydawnictwo TAKO. Jest to pierwsza część czterotomowej serii dla dzieci „Książki Jutra”.
Nakładem wydawnictwa AGORA ukazała się książka Karoliny Oponowicz z bogatymi, utrzymanymi w stylistyce komiksu, ilustracjami Joanny Rzezak „Bozie, czyli jak wygląda Bóg?” Autorka przypomina własne pytania z dzieciństwa o religię Boga i kościół, na które nie dostała wtedy odpowiedzi. Teraz zebrała tych pytań jeszcze więcej od znajomych dzieci i poszła z nimi do duchownym sześciu wyznań : luterańska pani diakon, mnich benedyktyński, muzułmański imam, żydowski rabin, ksiądz prawosławny, buddyjski lama.
Duchowni objaśniają zasady swojej wiary i odpowiadają w książce na pytania dzieci. W książce są też „życiorysy” bogów tych wyznań; opisane ich świątynie, święte księgi i modlitwy; najważniejsze święta religijne.
Czytelnik znajdzie też informacje, jak dziecko się staje żydem, chrześcijaninem, muzułmaninem, buddystą. Jest też o śmierci i życiu po życiu. W sumie spora dawka przystępnie podanej wiedzy religioznawczej. W czasie narastającej w Polsce ksenofobii książka na pewno potrzebna.
Dostępna jest już książka dla nauczycieli „Lekcje etyki w szkole. Gimnazjum”. Jest ona owocem współpracy: Joanny Marii Chrzanowskiej, Aliny Płaziak-Janiszewskiej, Agaty Matyjasek, Pawła Mroczkiewicza oraz Katarzyny Myrcik. Jest to pierwsza tak kompleksowa pomoc dydaktyczna do nauczania etyki na poziomie gimnazjum, ale i nie tylko etyki oraz nie tylko w gimnazjum. Zbiór dwudziestu scenariuszy do lekcji etyki został opracowany przez praktyków, którzy korzystając z własnego doświadczenia pracy dydaktycznej, przedstawiają swoje pomysły na lekcje, powiązane z celami kształcenia. Propozycje z książki można realizować na większości lekcji humanistycznych oraz na lekcjach wychowawczych. Nie należy zatem pozycji tej traktować jako podręcznika lecz jako pomoc dydaktyczną oraz metodyczną. W książce znajdują się opisy metod aktywizujących wykorzystywanych przy każdej z lekcji.
Filip jest inteligentnym dwudziestolatkiem, żyjącym w państwie rządzonym przez despotycznego cesarza. Pewnego wieczoru chłopak spotyka pod swoim domem nieznajomą dziewczynę. Zbieg okoliczności sprawia, że proponuje jej nocleg. Nad ranem Filip słyszy pukanie do drzwi. Tajemniczy mężczyzna doradza mu natychmiastową ucieczkę. Tak zaczyna się niezwykła podróż w czasie i przestrzeni: do rozpadającego się cesarstwa rzymskiego, XVII-wiecznego Amsterdamu oraz średniowiecznej indyjskiej dżungli. Podczas wyprawy prowadzone są rozmowy między innymi ze św. Augustynem, Kartezjuszem, hinduskim mędrcem Śankarą oraz ze zwolennikiem ateistycznego stanowiska Richarda Dawkinsa. Pomimo fikcyjnego charakteru książki zostały w niej przedstawione autentyczne poglądy wymienionych filozofów. Każdemu z nich stawiane są ważne, ale i kłopotliwe pytania. Ocena tego, czy podane wyjaśnienia są zadowalające, jest pozostawiona czytelnikom.
Autor jest z wykształcenia architektem; wcześniej skończył liceum plastyczne i studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Jego wielką pasją jest złoty podział, czyli najważniejsza proporcja w świecie. Poświecił temu tematowi lata badań i poszukiwań i odkrył – jak sam pisze - nowe, nieznane, o wiele głębsze zasady istnienia złotego podziału. Ponadto wynalazł jedenastościenną bryłę geometryczną, którą nazwał K-dronem. Polskiemu czytelnikowi prasy Janusz Kapusta jest bliżej znany jako rysunkowy komentator.
Jego rubryka rysunkowa w dzienniku Rzeczpospolita nosiła nazwę „Pion, Poziom”, a jej głównym bohaterem jest figura, postać, przypominająca pionek szachowy. Wynikiem dziesięcioletniej współpracy z gazetą było ponad 500 zamysłów nad Pionem i Poziomem.
Historie przedhistoryczne Jerzego Ostrowskiego to zbiór niezwykle dowcipnych i mądrych opowiadań o tym, jak człowiek pierwotny dokonywał najważniejszych wynalazków ludzkości - od szałasu i siekiery z krzemienia, przez żagiel i dźwignię po kalendarz, zegar i windę.
Autor przemawia do młodego czytelnika bardzo przystępnie i obrazowo. Humor sytuacyjny i językowy scen z życia prehistorycznego łączy z dającym do myślenia nawiązaniem do współczesności.
Akcja rozgrywa się w różnych stronach świata, a bohaterami są dzieci, dorośli i bożki - wszyscy o zabawnych i znaczących imionach (np. Cocopoco, córka Przemysła Tralala, król Awan Tur).
Jak postępować, by być szczęśliwym? Niektórzy twierdzą, że trzeba myśleć tylko o sobie, sprawiać sobie przyjemności, dokonywać wielkich czynów, ale czy to wystarczy? Można śmiało stwierdzić, że szczęście jest bardzo trudne do osiągnięcia. Nina, bohaterka serii "Filozofia dla dzieci", rezolutna i żądna wiedzy dziewczynka, zadaje pytania dotyczące najistotniejszych spraw ludzkiego życia. Każda odpowiedź na jej pytanie wywołuje kolejne... Krótkie dialogi zawierają znane mity oraz inne ciekawe historie. Pomagają śledzić przebieg myśli Niny, ujawniając inteligencję dziecka. Seria uhonorowana Nagrodą Prasy Młodzieżowej we Francji w 2006 roku Oscar Brenifier – doktor filozofii, konsultant i pedagog, organizator warsztatów filozoficznych w szkołach oraz centrach kultury we Francji i poza jej granicami. Opublikował wiele artykułów na temat nauczania filozofii dzieci, młodzieży i dorosłych.
Współczesny świat pełen jest sprzecznych sygnałów i wskazówek. Nie tylko dzieci, ale i my, dorośli, często gubimy się wśród pokus i presji, którym ulegamy nierzadko ze szkodą dla własnego zdrowia, interesów, czy przyszłości.
Kompasem, który pomaga możliwie bezpiecznie nawigować wśród raf i pułapek życia, są wartości moralne. Książka „Z dzieckiem w świat wartości” mówi o tym, dlaczego wartości są ważne i jak sprawić, by dzieci chciały je praktykować. Kolejne rozdziały poświęcone konkretnym uniwersalnym wartościom, takim jak szacunek, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina czy mądrość, zawierają propozycje tematów do rozmów oraz przykłady ćwiczeń, które pomagają dzieciom lepiej zrozumieć istotę każdej wartości, zastanowić się nad konsekwencjami jej stosowania i zaniechania, poznać sposoby jej praktykowania. Wartości pomagają lepiej żyć i budować lepsze relacje z ludźmi. Nauczenie dzieci wartości to najważniejsze zadanie nas, rodziców i nauczycieli, i najważniejszy kapitał, w jaki powinniśmy je wyposażyć.
Książka jest wyborem cytatów z wielkich filozofów, od starożytnych do współczesnych. każdy cytat ilustruje - objaśnia historia z życia Klary i Leona, uczniów gimnazjum.Z tej książki dzieci dowiedzą się kto powiedział i co znaczy "Myślę więc jestem", "Carpe diem", "Wiedza to potęga", "Siła nie jest Prawem". Poznają Arystotelesa, Sokratesa, Senekę, św. Augustyna, Kartezjusza, Rousseau, Bergsona, Sartre i wielu innych FILOZOFÓW. Dla dzieci od 10 roku życia.
Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. SŁUP SOLI i ŚMIERDZĄCY SER to dwie książki uzupełniające się nawzajem, pokazują ten problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. "Słup soli" uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić?
Po adaptacji szwedzkich tytułów Małej książki o demokracji i Małej książki o feminizmie Magdalena Środa napisała Małą książkę o tolerancji . Autorka w przystępny sposób wyjaśnia pojęcie tolerancji i jego historię. Na konkretnych przykładach wskazuje jakie zagrożenia powodują wrogie stereotypy uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja i wykluczenie konkretnych osób i całych grup społecznych. Historia pokazuje że dawniej Polska była krajem wieloetnicznym gdzie współistniały różne religie i narody. Obecnie po przystąpieniu do Wspólnoty Europejskiej musimy odnowić piękną tradycję wielokulturowości do czego zachęca profesor Środa. Oprócz filozoficznych pojęć i socjologicznych kategorii m.in. obcości i poprawności politycznej autorka daje konkretne wskazówki jak postępować aby w codziennym życiu nie ranić innych by wzajemnie uczyć się tolerancji oraz życzliwych zachowań i postaw. Mała książka o tolerancji to kolejna polska książka w serii Bez Tabu przeznaczona jest dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów.
Pewnego razu był sobie chłopiec, który nie chciał być smutny. Podjął więc decyzję, że pozbędzie się wszystkiego, co go zasmuca. Tak zrobił. I wtedy… nauczył się czegoś bardzo ważnego. Pozbywając się smutku odkrył tajemnicę, jak być szczęśliwym…
Ta książka w mądrym, prześlicznie zilustrowanym opowiadaniu, przekazuje małemu czytelnikowi wielką prawdę: że prawie wszystko, co wywołuje smutek, przynosi zarazem radość. Uczy, aby pogodzić dobre i złe uczucia. Nie wycofywać się, nie odpychać uczuć od siebie.
Ta książeczka zachęca wszystkie dzieci do używania magicznego słowa... Jakie to słowo? To słowo DZIĘKUJĘ. Ma ono naprawdę niezwykłą moc – otwiera drzwi ludzkich serc, maluje promienne uśmiechy na ich twarzach, odpędza smutek i gniew. Za każdym razem gdy ktoś wypowie to słowo, świat staje się piękniejszy, a ludzie stają się lepsi... Nikt nie lubi samolubów i egoistów, którzy nie potrafią podziękować, wyrazić swojej wdzięczności. W szkole, w pracy, w parku i na placu zabaw... Wszędzie słychać serdeczne i szczere: DZIĘKUJĘ. Nic dziwnego, bo to jest naprawdę piękne, magiczne słowo!
Jeśli na wspomnienie różnych savoire - vivre'ów i bon tonów dostajesz gęsiej skórki, a zasady dobrego wychowania przyprawiają Cię o zawrót głowy - mamy rozwiązanie Twoich kłopotów!
Już od dawna umiesz liczyć i czytać, uczysz się języków obcych i doskonale radzisz sobie w internecie. Czy z równą perfekcją potrafisz zareagować w różnych życiowych sytuacjach?
Podobne problemy mają Kinga i Makary. Nie zawsze właściwie się zachowują, co prowadzi do śmiesznych, a czasem niezręcznych sytuacji. Niektóre z nich opisaliśmy w tej książce.
Kolejna pozycja znanego i ukochanego przez Czytelników duetu – Joanny Krzyżanek i Marcina Cisła. Jakie ma zalety? Jest pogodna i zabawna, podpowiada, co trzeba zrobić, by nie wyjść na źle wychowanego prosiaczka...Podobno też nie można się od niej oderwać... a jak nam doniesiono, pierwsi Czytelnicy jak dotąd nie przestali się śmiać... Ale czy to wady, czy zalety, oceńcie już sami!!!
Znakomita książka z dowcipnymi i bezpretensjonalnymi wierszami odwołującymi się do dziecięcych zabaw i rymowanek, które bawią zaskak ującymi skojarzeniami, a jednocześnie uczą wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz pokazują zasady dobrego wychowania.
Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?
Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.
Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?
Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.
Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.
Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa!
Czy o sprawach poważnych wypada pisać w sposób żartobliwy? Nie tylko wypada, ale wręcz trzeba ? zwłaszcza, jeśli chcemy zainteresować najmłodszych czytelników. Książka MAM PRAWO! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie, kogo zapytać jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy Grzegorza Kasdepke jest adresowana przede wszystkim do dzieci.
"Trzecia publikacja z zestawu (4 książki) przeznaczonego dla pedagogów (nauczycieli, wychowawców) chcących pracować z dziećmi i młodzieżą w duchu wartości moralnych i wyrabiania cech oraz sprawności umożliwiających uczestniczenie w życiu społecznym – realizowania programu opracowanego przez D. Tillman i współpracowników.
POSZERZANIE ŚWIATA ukierunkowuje pracę nauczyciela (pedagoga, wychowawcy) z uczniami (wychowankami) w wieku 8-14 lat. Prezentuje serię lekcji(zajęć), na których poprzez stosowne zadania i ćwiczenia – skoncentrowane na tematach: pokój, szacunek, miłość, odpowiedzialność, szczęście, współpraca, uczciwość, skromność, tolerancja, prostota, wspólnota, wolność – dzieci przyswajają wiedzę, uczą się współdziałania, pracy w grupie, samodzielnego myślenia, dyskutowania, wyrażania uczuć. Na każdy z cykli tematycznych (modułów) składa się szereg lekcji, na których następuje pogłębianie i wzbogacanie treści jużprzyswojonych na niższym szczeblu edukacji (realizacji programu).
W niniejszej książce omawiam problemy, które napotykamy w sferze wzajemnego przenikania się filozoficznej myśli społecznej i politycznej z refleksją pedagogiczną. Precyzyjnie rzecz ujmując, przedmiotem mojego zainteresowania jest analiza współczesnej myśli liberalnej w tych fragmentach, które podnoszą kwestie związane z edukacją. Celem tej analizy jest opis i próba oceny wpływu liberalizmu na współczesną myśl pedagogiczną.
Chronologicznie rzecz ujmując, moje badania dotyczą liberalizmu dwudziestowiecznego oraz najnowszych prac, które ukazały się w bieżącym stuleciu. Przedmiotem analiz jest zarówno liberalizm ekonomiczny, jak i liberalizm polityczny. Ze względu na rozległość tematu konieczny jest zatem arbitralny wybór literatury. Staram się omówić najwybitniejszych autorów różnych odmian liberalizmu spośród tych, którzy zajmowali się problemami edukacji, oraz ich znaczących polemistów. Analiza zewnętrznych wobec liberalizmu zarzutów jest prowadzona równolegle z namysłem nad konsekwencjami, jakie niosą dla edukacji różnice wewnątrz nurtu.
Antypodręcznik filozofii, jest syntezą doświadczenia nauczycielskiego Onfrey’a. Książka zawiera rzetelną, a jednocześnie prowokującą propozycję programu nauczania filozofii. Onfrey podejmuje klasyczne tematy jak natura, sztuka, technika, wolność, rozum, prawda. Jednocześnie, zgodnie z sokratejską tradycją uprawiania filozofii jako debaty osadzonej w realiach codziennego życia uczniów i nauczycieli, w błyskotliwy sposób podejmuje takie tematy jak picie/niepicie alkoholu, palenie ziela, przemoc, lekceważenie regulaminów, masturbacja, kanibalizm i inne. Każdy z tych tematów w książce Onfrey’a został solidnie osadzony w erudycji i przedstawiony z intelektualną brawurą, zapałem do kompromitowania stereotypów, oraz wielką umiejętnością wciągania w dyskusję. Każdy rozdział, każdy podejmowany temat został zilustrowany tekstami źródłowymi (od starożytności do autorów nam współczesnych).
"Człowiek nigdy nie powinien stracić umiejętności stawiania pytań, gdyż uczenie się i czerpanie korzyści z nauki to tajemnica spełnionego życia. Nauka, która nie daje pożytku, jest mordęgą; uciecha, z którą nie wiąże się żadna nauka, ogłupia." (Richard David Precht "Kim jestem? A jeśli już, to na ile?")
polecam tę książkę i tego filozofa z całego serca, bo kocham to po prostu, gdy ktoś umie przedstawić jakieś zagadnienie dogłębnie, logicznie i z perspektywy różnych dyscyplin nie robiąc przy tym błędu przenoszenia wiedzy z jednej dyscypliny na drugą bez dostosowania jej do rodzaju badanego przedmiotu.
Przedstawiamy 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z filozofii zachodniej, mądrości Wschodu, mitologii. Do każdej dołączyliśmy komentarz, który wprowadzi Cię do pracowni filozofa.. A tam... Możesz wykroczyć poza dosłowne znaczenie bajki, możesz stawiać pytania i szukać odpowiedzi, możesz dyskutować z rodzicami, nauczycielami, kolegami. Jaki jest sens życia? Czym jest prawda? Czym dobro? Jaka jest cena wolności?
Nowoczesny podręcznik prof. Magdaleny Środy, znanej filozofki i działaczki publicznej, stanowi doskonałą podstawę dla wolnej i odpowiedzialnej dyskusji na tematy fundamentalne dla naszego życia: wolności, szczęścia, obowiązku. Dostarcza wiedzy z zakresu historii refleksji na moralnością, moralnych ideałów i przekonań etycznych, powiązanych z różnymi systemami religijno-światopoglądowymi. Prezentuje pojęcia i argumenty nieodzowne każdemu, kto chciałby problemy moralne rozważać na serio. Doskonała pomoc dydaktyczna do lekcji etyki w szkole, lekcji prowadzonych z "otwartą głową", czyli w duchu krytycznym, także wobec samego siebie i własnych przekonań! Etyka jest bowiem domena rozterek i wątpliwości, a książka prof. Środy dobitnie to okazuje. Ta książka ma walory nie tylko poznawcze i dydaktyczne, lecz także moralne.
Problemy etyczne stały się chlebem powszednim społeczeństw Zachodu. O komisjach bioetycznych, prawach człowieka, etycznych ocenach XX-wiecznych totalitaryzmów i dzisiejszych wojnach prowadzonych w imię „krzewienia demokracji” informują każdego dnia dzienniki na całym świecie. Rozwiązywanie problemów etycznych to nasze ulubione zajęcie, niezależnie od tego, czy chodzi o nędzę u nas i w Trzecim Świecie, wolny Tybet, czy małżeńskie zdrady.
Wiedza o etyce
Jest adresowana do uczniów i studentów. Książka składa się z 3 części: - podstawy etyki ogólnej i metaetyki - dzieje refleksji moralnej - etyka szczegółowa.
To wyjątkowa lektura na naszym rynku. Autor zadedykował ją tym wszystkim, którzy zawsze wiedzieli, że filozofia jest do czegoś potrzebna, ale nigdy nie byli pewni, do czego. Przedstawił problemy, z którymi wszyscy się borykamy - od budowania relacji z ukochaną osobą, poprzez życie w myśl zasad wybranej przez siebie etyki, odnajdywania sensu i celu życia, aż do konieczności zmierzenia się ze śmiercią. Krótko mówiąc, książka proponuje czytelnikowi ten sposób mądrości, który przeszedł próbę czasu.
Książka Łukasza Henela to fascynująca wędrówka po świecie historii filozofii. Grupa młodych przyjaciół pod przewodnictwem swojego nauczyciela poznaje przedstawicieli różnych epok, nurtów i prądów myślowych.
Autor napisał tę książkę z pasją; współczesny młodzieżowy język i pełna humoru narracja są tym, co zachęci do lektury nie tylko ciekawych świata gimnazjalistów i licealistów, ale być może także... studentów filozofii! Ponadto książka ta może być bardzo przydatną pomocą naukową dla nauczycieli filozofii, historii i języka polskiego.
Na Olimpie panuje wielkie poruszenie. Apollo martwi się o Platona, swojego podopiecznego, ponieważ obawia się, że Ksantypa zniechęci go do filozofii. Małżonka Sokratesa nieustannie powtarza, że z filozofii nie ma żadnego pożytku, zaś sami filozofowie to banda próżniaków, specjalistów od niczego, podobnie jak jej mąż gaduła. Bóg słońca wzywa na pomoc Atenę, boginię mądrości, która wkracza do snów Platona i Ksantypy, by poprowadzić ich w długą i pouczającą podróż w czasie. Celem ma być odkrycie znaczenia filozofii. Wprawiając obecnych w zdumienie, Atena wyjawia małemu Platonowi, że został przeznaczony do wielkich dzieł w przyszłości. Wszystko jednak zależy od tego, czy uda się przekonać Ksantypę i złagodzić nieco jej awanturniczy charakter.
Sokratesa, nauczyciela Platona, odwiedzają trzej zagadkowi osobnicy, którzy przynoszą ze sobą starożytny manuskrypt. Jego treść stanowi opowiadanie o imperium z zamierzchłej przeszłości. Powstało ono dziewięć tysięcy lat wcześniej, na końcu świata, za Słupami Heraklesa, i stało się tak potężne, że ruszyło na podbój całej ziemi. Było to sławne królestwo Atlantydy. Posiadało ziemie obfitujące we wszelkie dobro, zachwycało wspaniałą architekturą, miało armię budzącą postrach wśród wszystkich narodów, a chroniły je mury niemożliwe do sforsowania przez nikogo: ani człowieka, ani boga. A jednak, pewnej wyjątkowej nocy, cały ten przepych pochłonęły z woli bogów fale oceanu... Jaką tajemnicę kryje odwieczny manuskrypt? Jaki koniec czekał mieszkańców Atlantydy?
Ciemna i głęboka jaskinia, z której dochodzą niepokojące odgłosy i złowrogie hałasy, przeraża wszystkich... W opowieści tej Platon, chcąc udowodnić kolegom, że niczego się nie boi, zmierza do miejsca pełnego dziwów i niebezpieczeństw w towarzystwie zagadkowego starca. Starzec, nie mówi wiele ale wykazuje się niezwykłą mądrością. Pod koniec podróży, wśród stalaktytów i nietoperzy, chłopiec staje w obliczu największej zagadki: jak kształtuje się ludzkie myślenie? Wątek tej opowieści nawiązuje do słynnego Mitu o Jaskini, przedstawionego dwa i pół tysiąca lat temu w księdze siódmej Państwa Platona. Po dwudziestu pięciu wiekach nauki zawarte na stronach platońskich Dialogów, nie straciły nic ze swej mądrości i piękna. Niniejsza książeczka, jak wszystkie inne z tej serii, pragnie przybliżyć młodemu czytelnikowi klasyków filozofii europejskiej, rozbudzając zainteresowania dziedzictwem myśli zachodniej. dodatkowe info.: format WAM:160×220 mm stron: 48 ISBN:978-83-7505-174-2 rodzaj oprawy: miękka cena detaliczna: 14,00 z. odbiorcy: dla dzieci, może służyć za materiał edukacyjny.
Mały Platon, po lekcji ze swoim mistrzem Sokratesem, zapada w sen i odwiedza tajemniczą ziemię na pograniczu Królestwa Logiki. Tam prawda przeplata się z fałszem i nic nie jest takie, jak się wydaje: oto Kraina Paradoksów. Spotyka tu Achillesa Szybkonogiego, który na próżno próbuje dogonić gadającego żółwia. W towarzystwie herosa i żółwia będzie musiał stawić czoło wielu wyzwaniom, aby dostać się do pałacu Prawdy, strzeżonego przez perfidnych sofistów i człowieka nieustannie zmyślającego kłamstwa. Platon w Krainie Paradoksów to opowieść zainspirowana dziełami takich filozofów, jak Zenon, Gorgiasz, sofiści oraz sam Platon.
Chłopiec o imieniu Platon pragnie zostać wielkim mędrcem. Aby to pragnienie mogło się spełnić, potrzebuje mistrza. Za radą boga Apollina, podejmuje wędrówkę w poszukiwaniu najmądrzejszego człowieka na świecie. To poszukiwanie jednak okaże się o wiele trudniejsze, niż mógł kiedykolwiek przypuszczać. Droga będzie pełna pułapek, zagadek, nudnych nauczycieli i zarozumiałych, fałszywych mędrców. To wszystko po to, by się przekonać, że prawdziwy skarb - mądrość - można niekiedy znaleźć tam, gdzie się go najmniej spodziewamy... Wątek tej opowieści w sposób dowolny, nawiązuje do uroczystej przemowy w obronie Sokratesa, przeprowadzonej dwa i pół tysiąca lat temu i opisanej przez Platona w Dialogach. Po dwudziestu pięciu wiekach, nauki zawarte na stronach platońskich ksiąg, nie straciły niczego ze swej mądrości i piękna. Niniejsza opowieść, jak wszystkie inne z tej serii, pragnie przybliżyć młodemu czytelnikowi skarby filozofii, przedstawiając myśli klasyków zachodnich, na kanwie ciekawych wydarzeń z przeszłości. dodatkowe info.: format WAM: 160×220 mm stron: 48 ISBN: 978-83-7505-173-5 rodzaj oprawy: miękka cena detaliczna: 14,00 zł. odbiorcy: dla dzieci, może służyć za materiał edukacyjny.
Jest to kontynuacja historii idei etycznych zawartej w publikacji "Idee etyczne starożytności i średniowiecza". Książka obejmuje idee etyczne czasów nowożytnych. Autorka prezentuje poglądy głównych filozofów czasów w nowożytnych, przedstawiając wybrane problemy charakterystyczne dla epoki filozofa. Język przekazu jest przejrzysty, wykład prosty, napisany dobrą polszczyzną. Po każdym rozdziale Autorka zamieszcza słownik pojęć i nazwisk i pytania-ćwiczenia do dyskusji oraz literaturę. Książka stanowi ciekawą lekturę inspirującą do poznawania ludzkich problemów i przemyśleń na ich temat. Przeznaczona jest dla uczniów II klasy szkoły średniej, choć może zainteresować szeroki krąg czytelników.
Książka jest przeznaczona dla wszystkich twórczych nauczycieli nauczania zintegrowanego, chcących uatrakcyjnić swoje lekcje i rozszerzyć je o nowe, niekonwencjonalne zajęcia. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej, poświęconej programowi nauczania etyki, zostały omówione następujące zagadnienia: Założenia ogólne programu, Dziecko w wieku wczesnoszkolnym a moralność, Źródła literackie wykorzystane w programie, Szczegółowe cele kształcenia, Treści kształcenia oraz przewidywane osiągnięcia uczniów trzyletnim cyklu nauczania, Przykładowe propozycje tematów do zrealizowania, Komentarz metodyczny, Procedury osiągania celów, Ocenianie. Na drugą część książki składają się: Wybór tekstów do etyki, Kilkadziesiąt gotowych scenariuszy lekcji do nauczania etyki w szkole podstawowej. Dodatkowo książkę wzbogacają przykłady wykorzystania tekstów z podręczników szkolnych oraz propozycje lektur.
Intencją autorów podręcznika Świat wartości moralnych jest inspirowanie uczniów do samodzielnej reflekcji zarówno nad przeczytanymi tekstami, jak i nad współczesnym światem i własnymi postawami. Wprowadzenia do rozdziałów, tematyczny układ treści, kontrowersyjne teksty, opatrzenie ich tytułami - komentarzami, wreszcie podsumowania w formie problemów do dyskusji mają ułatwić i uatrakcyjnić lekturę. Trzy zamieszczone w książce dialogi, poświęcone pojęciom i kategoriom służącym do opisu "świata moralności" oraz kompetencjom poszczególnych dyscyplin etycznych, mogą być także przykładem rozmowy o etyce. Podręcznik uzupełnia Mały słownik pojęć etycznych i aneks Moralność w aforyzmach.
Etyka, Poradnik dla nauczyciela
autor: Jędrzej Stanisławek
wydawnictwo.:WSiPWarszawa 1993
wydanie pierwsze
okładka miękka
ISBN 83-02-05090-3
- Odsłony: 7350
Pochwała ciekawości. Poradnik dla nauczycieli filozofii, języka polskiego, wiedzy o kulturze i historii
Autorzy książki podpowiadają, jak na lekcjach języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze realizować ścieżkę filozoficzną. Podają przykłady wykorzystania Pochwały ciekawości Jacka Wojtysiaka na lekcjach filozofii. Podsuwają sposoby na zainteresowanie nie tylko tych uczniów, którzy lubią się dziwić i zadawać pytania.
Certyfikat „Produkt KLASY MARZEŃ” nadany przez Instytut Badawczo-Szkoleniowy EDUKATOR na IX Targach Edukacyjnych EDUKACJA 2004 w KielcachW pierwszym tomie Edukacji filozoficznej poruszono m.in. takie zagadnienia, jak: wartość, przeznaczenie i przypadek, czas i historia, kultura europejska, prawa, demokracja.
Oddajemy w ręce Czytelnika książkę, która - choć przeznaczona jako podręcznik dla klas maturalnych liceum i humanistycznych kierunków studiów - otwiera przed każdym nowe drogi do poznania filozofii.
Wędrówki po filozofii są przekładem nowoczesnego francuskiego podręcznika, który przekazuje wiedzę, a równocześnie uczy filozoficznego myślenia. Każdy, kto go weźmie do ręki, odkryje, że filozofia nie jest martwą, hermetyczną księgą, lecz żywą, pasjonującą wiedzą; o nas samych i o zjawiskach życia, kultury i natury, jakie nas otaczają, a których rozumienie jest najskrytszym pragnieniem człowieka.
Wędrówki po filozofii proponują zupełnie nową formę wykładu. Każda lekcja rozpatruje określone pojęcie filozoficzne, jak idea, podświadomość, egzystencja, szczęście. Pojęcia są zdefiniowane, analizowana jest ich ewolucja w historii filozofii. Wykładowi towarzyszy dialog, w którym ścierają się wyimaginowani reprezentanci opozycyjnych w danej kwestii stanowisk. Ponadto poszczególne problemy zilustrowane są pięknymi reprodukcjami dzieł sztuki, powstałych na przestrzeni całej historii kultury europejskiej, opatrzonymi filozoficzno-literackim komentarzem w formie eseju. Każdy temat wyposażony jest również w słowniczek terminologiczny, bibliografię analityczną i ćwiczenia.
"Pippi i Sokrates" pozwala nam na nowo odczytać znane na całym świecie i tak bardzo lubiane książki o Pippi Langstrump. Dane jest nam uczestniczyć w filozoficznej uczcie w duchu Platona - jej gospodarzami są Pippi i Sokrates. Spotykamy Pippi jako filozofa, antropologa, feministkę, pełną ironii i ogromnej pomysłowości myślicielkę.
Książka ta, pokazując znaczenie postaci Pippi, poszerza naszą wiedzę z historii filozofii. Wszystko podane jest w sposób dowcipny i pobudzający do wielu refleksji. Kolejna książka z serii zapoczątkowanej bestsellerem Josteina Gaardera - "Świat Zofii". Pippi i Sokrates to książka autorstwa dwóch norweskich filozofów. Dochodzą do wniosku, że Pippi jest krytykiem opinii większości, Emil - to problem dobra i zła, Karlson-na-dachu - to problem ontologiczny, itd. Ponieważ studenci są reprezentantami różnych nurtów filozofii, czytelnik otrzymuje wzbogaconą syntezę myśli ludzkiej. Wspaniała erudycja autorów pozwala im tworzyć paralele pomiędzy powieściami Astrid Lindgren a literaturą i myślą takich filozofów, jak Dante i Camus, Ksenofanes i Wittgenstein.
Tej pozycji nie trzeba nikomu przedstawiać. Świat Zofii to książka kultowa w wielu krajach, m.in. w Skandynawii, Niemczech, Japonii itd. Czytają ją zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Jest to pasjonująca powieść o piętnastoletniej dziewczynce. Zofia (bo tak ma na imię bohaterka) w tajemniczych okolicznościach odkrywa historię europejskiej filozofii. Książka integruje literaturę piękną z najprostszym z możliwych przekazem filozofii dla niefilozofów. Poprzez tę prostą i głęboką zarazem lekturę odkrywamy na nowo dawno jeż zapomniany albo nigdy nie poznany świat. Dzięki mistrzowskiemu przewodnictwu norweskiego nauczyciela filozofii, podążając śladami Platona, Sokratesa i Heideggera docieramy do SIEBIE SAMYCH otwierając się na niewyczerpane zasoby własnej mądrości i wrażliwości.
Idee etyczne starożytności i średniowiecza
Autor:Magdalena Środa
Wydawnictwo:Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Okładka:miękka
ISBN:9788302054983
Liczba stron:166
Rok wydania:1994
Więcej informacji:
http://wysylkowa.pl/ks607728.html
Autor:Ulrich Schrade
Wydawnictwo:Unia-Press
Okładka:miękka
ISBN:9788390063300
Liczba stron:72
Rok wydania:1992
Więcej informacji o książce TU
Strona 1 z 2