Rozmawiając z dziećmi o demokracji, sięgajmy po książki, które pomagają im zrozumieć świat, które dają możliwość znalezienia odpowiedzi na nurtujące je pytania np. Co to właściwie jest demokracja? Czy w demokracji faktycznie wszystko wolno? Dlaczego trzeba głosować? Po co są partie polityczne? Jak powinni rządzić prawdziwi demokraci i jak odróżnić tych prawdziwych, od tych, którzy tylko udają? Czy wolność partii politycznych jest nieograniczona? Czy w demokracji rządzący zawsze są demokratami? Czy w demokracji wszyscy zawsze postępują uczciwie?
Do tych rozważań polecam książkę „Co to właściwie jest demokracja” – autorstwa Equipo Plantel’a w przekładzie Tomasza Pindela, wydana w 2016 roku przez wydawnictwo TAKO. Jest to pierwsza część czterotomowej serii dla dzieci „Książki Jutra”.
W Polsce ukazała się po raz pierwszy, jednak nie jest nowością. Została napisana i wydana w Hiszpanii pod koniec lat siedemdziesiątych i nadal ukazuje świeże spojrzenie na ważne zagadnienia społeczne. Prawie czterdziestoletni tekst został opatrzony w 2015 roku nowymi ilustracjami w formie zabawnych, surrealistycznych kolaży ze starych czasopism i książek. Ich autorką jest Marta Pina. W 2016 roku książka otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction.
Autor w zrozumiały sposób przybliża dzieciom najważniejsze myśli demokracji. Porównuje demokrację do placu zabaw, której towarzyszy beztroska i zabawa, do najbliższego otoczenia dziecięcego świata. Przedstawia demokrację, jako grę, w której bawią się, uczestniczą i wygrywają wszyscy. Można w niej wygrać coś, czego czasem nie cenimy, póki nie zostanie nam zabrane. Jest to wolność wyboru. Zachęca by się jej przyjrzeć, by poszukać znaczeń i zrozumieć jej reguły.
Z opowieści o demokracji płynie myśl, że od drobnych decyzji zależy los całego świata, że demokracja nie jest dana raz na zawsze i należy o nią dbać. Nie jest to rzecz, którą raz się zdobywa i potem już jest zawsze. Codziennie w każdym kraju poprzez decyzje podejmowane przez obywateli poziom i jakość demokracji mogą się zmieniać. Dlatego ważne jest, byśmy nauczyli się współdziałać, byśmy podejmowali dobre i trafne decyzje. Wymaga to zaangażowania wszystkich obywateli, bo demokracja nie jest czymś, czym powinni zajmować się tylko politycy, zależy także od nas. Istotne jest to, by korzystając z przysługujących nam praw, wypełniać także powinności obywatelskie. Należy być odpowiedzialnym i zaangażowanym, bo świat, w którym żyjemy, może się poprawiać, zaś ludzie pokojowo i przyjaźnie, mogą w nim żyć i współżyć.
Książka kończy się „testem z demokracji” oraz zaproszeniem młodych czytelników i czytelniczek do nadsyłania odpowiedzi, na podstawie, których ma powstać nowa książka. Dzięki temu wszyscy będą mogli się dowiedzieć, co na ten temat myślą dzieci.
Jest to wspaniały podręcznik edukacji obywatelskiej. Ja z pewnością jeszcze nieraz będę do niej wracać. Choćby po to, aby przypominać sobie, że "demokracja jest jak gra, w której wszyscy uczestniczą. I grają o wolność." Mam nadzieję, że te słowa pozostaną z nami przez całe życie.
Dla www.etykawszkole.pl: recenzję opracowała Małgorzata Zalewska, filozofka, nauczycielka etyki, redaktorka portalu Etyka w Szkole oraz gazety "Nicodziennik etyczny". Fascynatka edukacji globalnej, wolontariuszka PAH.
Seria: Książki Jutra
POMYSŁ I TEKST: Equipo Plantel
ILUSTRACJE: Marta Pina
PRZEKŁAD: Tomasz Pindel
ISBN: 978-83-65480-03-3
Format: 18 x 21
Liczba stron: 48