Antypodręcznik filozofii, jest syntezą doświadczenia nauczycielskiego Onfrey’a. Książka zawiera rzetelną, a jednocześnie prowokującą propozycję programu nauczania filozofii. Onfrey podejmuje klasyczne tematy jak natura, sztuka, technika, wolność, rozum, prawda. Jednocześnie, zgodnie z sokratejską tradycją uprawiania filozofii jako debaty osadzonej w realiach codziennego życia uczniów i nauczycieli, w błyskotliwy sposób podejmuje takie tematy jak picie/niepicie alkoholu, palenie ziela, przemoc, lekceważenie regulaminów, masturbacja, kanibalizm i inne. Każdy z tych tematów w książce Onfrey’a został solidnie osadzony w erudycji i przedstawiony z intelektualną brawurą, zapałem do kompromitowania stereotypów, oraz wielką umiejętnością wciągania w dyskusję. Każdy rozdział, każdy podejmowany temat został zilustrowany tekstami źródłowymi (od starożytności do autorów nam współczesnych).
Antypodręcznik to znakomita lektura dla każdego, kto chce dowiedzieć się do czego w XXI wieku może być przydatna filozofia. To również świetna książka dla kogoś kto ma do czynienia z nauczaniem filozofii (jako nauczyciel albo uczeń) i już zrozumiał, że powtarzanie w szkole akademickich wykładów prowadzi cały wysiłek dydaktyczny do nieuchronnej i zasłużonej klęski.
Książkę Onfery’a można i warto wykorzystać jako podręcznik do nauczania filozofii. Pod tym względem jest to interesująca i z wielu względów unikalna pozycja na polskim rynku wydawniczym, gdzie podręczników do nauczania filozofii jest niewiele, a propozycji, których autorzy potrafili zerwać z akademicką sztampą, prócz absolutnych wyjątków, po prostu nie ma.
Wydawnictwo: CZARNA OWCA
ISBN: 978-83-7554-066-6
Tłumaczenie: Adam Aduszkiewicz
Format: 14.0x20.5cm
Ilość stron: 408
Oprawa: Miękka
Wydanie: 1, 2010 r.