Nakładem wydawnictwa AGORA ukazała się książka Karoliny Oponowicz z bogatymi, utrzymanymi w stylistyce komiksu, ilustracjami Joanny Rzezak „Bozie, czyli jak wygląda Bóg?” Autorka przypomina własne pytania z dzieciństwa o religię Boga i kościół, na które nie dostała wtedy odpowiedzi. Teraz zebrała tych pytań jeszcze więcej od znajomych dzieci i poszła z nimi do duchownym sześciu wyznań : luterańska pani diakon, mnich benedyktyński, muzułmański imam, żydowski rabin, ksiądz prawosławny, buddyjski lama.
Duchowni objaśniają zasady swojej wiary i odpowiadają w książce na pytania dzieci. W książce są też „życiorysy” bogów tych wyznań; opisane ich świątynie, święte księgi i modlitwy; najważniejsze święta religijne.
Czytelnik znajdzie też informacje, jak dziecko się staje żydem, chrześcijaninem, muzułmaninem, buddystą. Jest też o śmierci i życiu po życiu. W sumie spora dawka przystępnie podanej wiedzy religioznawczej. W czasie narastającej w Polsce ksenofobii książka na pewno potrzebna.
Zakładam, że zamysłem Autorki była edukacja, a nie pomoc w wybraniu sobie odpowiedniej bozi. Jeśli tak, to Czytelnik ma prawo oczekiwać, że pokazana zostanie jeszcze jedna opcja, czyli życie bez bozi. Ludzi niewierzących w żadnego z Bogów jest na świecie równie dużo, jak wyznawców poszczególnych, opisanych w książce wielkich religii. Ludzie ci także w coś wierzą - chociaż nie jest to wiara religijna. Wierzą, że każdy człowiek jest uprawniony do korzystania z wszystkich praw i wolności bez względu na różnice rasy, koloru skóry, płci, języka, religii, poglądów politycznych lub innych przekonań, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiekolwiek inne różnice. Tę wiarę zapisano w najważniejszej „księdze”, jaką jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
Opracował Andrzej Wendrychowicz, koordynator portalu etykawszkole.pl
Tytuł: "Bozie, czyli jak wygląda Bóg?"
Autor: Karolina Oponowicz
Wydawca: AGORA SA
Miejsce i rok wydania: Warszawa, kwiecień 2016
Format: 190 x 245 mm
Liczba stron: 176 stron
oprawa: twarda