Autor jest z wykształcenia architektem; wcześniej skończył liceum plastyczne i studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Jego wielką pasją jest złoty podział, czyli najważniejsza proporcja w świecie. Poświecił temu tematowi lata badań i poszukiwań i odkrył – jak sam pisze - nowe, nieznane, o wiele głębsze zasady istnienia złotego podziału. Ponadto wynalazł jedenastościenną bryłę geometryczną, którą nazwał K-dronem. Polskiemu czytelnikowi prasy Janusz Kapusta jest bliżej znany jako rysunkowy komentator.
Jego rubryka rysunkowa w dzienniku Rzeczpospolita nosiła nazwę „Pion, Poziom”, a jej głównym bohaterem jest figura, postać, przypominająca pionek szachowy. Wynikiem dziesięcioletniej współpracy z gazetą było ponad 500 zamysłów nad Pionem i Poziomem.
Z tego bogatego zbioru Autor wraz z dwoma przyjaciółmi dokonał wyboru, który stanowi treść książki PLUS MINUS, podręcznik do myślenia. Własny wstęp do książki Autor zakończył następującym „przepisem”
Weź pustą kartkę i ołówek. Każde zdanie jest możliwe. Spróbuj napisać mądre czy choćby ciekawe. Ujrzyj siebie. Jesteśmy tylko tak mądrzy, jak mądre są zdania , obrazy, równania, dźwięki, ruchy, które potrafimy wyłuskać z ciszy.
Dlaczego polecamy tę książkę na portalu etykawszkole.pl? Bo to jest podręcznik do myślenia, a nauka myślenia jest jednym z najważniejszych celów szkolnych lekcji etyki.
Wiele spośród rysunków opatrzonych sentencjami, umieszczonych w książce, mogłoby być tematem lekcji, jej ilustracją, inspiracją, albo komentarzem. Wybraliśmy kilka z nich.
Jeden z opublikowanych na portalu etykawszkole.pl scenariuszy lekcji dotyczył „szczęścia”. Uczniowie dowiadują się, że pojęcie to jest wysoce niejednoznaczne. A co Autor nazywa szczęściem?
Szczęście to lina rozpięta nad przepaścią, nieszczęście to przepaść rozpostarta pod liną.
Odwoływanie się do własnych doświadczeń uczniów, do wyciągania wniosków z własnych doświadczeń jest ważnym elementem lekcji etyki. A co napisał o tym Autor?
Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem, nawet kiedy wystawia najgorszą ocenę.
Pomyłki spychają nas na właściwą drogę.
Można zrobić wiele błędów, ale nie warto się mylić
Globalne bogactwo funduje lokalną biedę
Znakomite wprowadzenie, ale też i puenta do opublikowanego na portalu cyklu scenariuszy lekcji „Bieda i bogactwo”. Fragment jednego z nich pt. „Kto zarabia na kawie największe pieniądze?”:
1. Kolumbia, rok 1960. Ricardo sadzi krzewy kawowe. Każdego roku ciężarówką przyjeżdża drobny handlarz i kupuje od Ricarda i innych chłopów worki z ziarnami kawy. Handlarz płaci bardzo mało, ale jest jedynym, który odbiera od chłopów ziarna kawowe. Chłopi nie mają innej możliwości.
2. Drobny handlarz jedzie do miasta i sprzedaje worki kawy wielkiemu handlarzowi kawą. Wielki handlarz zarabia 100% i sprzedaję kawę do palarni kawy w Europie, które też zarabiają na tym 100%.
3. Palarnia kawy sprzedaje już gotową kawę do sklepów i bardzo dobrze na tym zarabia
Nudzą rzeczy, których nie rozumiemy, nas nie dotyczą albo są źle opowiedziane
Uczniowie o tym dobrze wiedzą, ale nauczyciele nierzadko o tym zapominają.
Warto też zapamiętać i wykorzystać inne sentencje na temat uczenia.
Nie zawsze ci, co uczą, wiedzą, czego uczyć nie trzeba.
Jaka edukacja na wstępie, tacy profesorowie na końcu.
Żadne dziecko nie rodzi się królem czy łajdakiem. Nauczy się tego trochę później od nas.
Na ogół ludzie, którzy mają coś do powiedzenia, milczą
Czyż to nie doskonała zachęta dla wycofanego ucznia do włączenia się do dyskusji na lekcji?
Wielki filozof to człowiek, który potrafi powiedzieć coś o niczym
Chyba jednak jeszcze większym filozofem jest ten, kory potrafi powiedzieć za Sokratesem –
wiem, że nie wiem nic.
Uniwersytetem mądrości jest zdziwienie
Ta sentencja ładnie współgra ze zdaniem ze wstępu do podręcznika profesor Magdaleny Środy „Etyka dla myślących” który także recenzowaliśmy na naszym portalu: „Eyka jest dziedziną filozofii, która zrodziła się (…) z zadziwienia światem.
To tylko mała garść z bogatego zbioru sentencji zilustrowanych rysunkami ludzika przypominającego pionka szachowego. Książka ukazała się w Zysk i S-ka Wydawnictwo
Opracował Andrzej Wenrychowicz