Pytania i Odpowiedzi

Jak znaleźć pracę nauczyciela/lki etyki?

Pytanie: Jak znaleźć pracę nauczyciela/lki etyki?

Nasza odpowiedź: Większość osób wie, jak trudno jest znaleźć pracę w szkole na stanowisku nauczyciela/nauczycielki etyki. W szkołach, w których planuje się jej nauczanie zazwyczaj dyrektorzy wysyłają kogoś z pracujących w niej nauczycieli na studia podyplomowe z filozofii i etyki, a więc nie poszukują nikogo z zewnątrz. Zresztą komu chciałoby się pracować po 2-3 godziny w tygodniu za pensję adekwatną do ilości godzin?

Oto propozycje jak szukać ofert szkół dla absolwentów studiów filozoficznych chcących pracować w szkole:

 

1. Można zajrzeć na stronę kuratorium swojego miasta lub województwa, np. www.kuratorium.waw.pl i wejść do zakładki oferty pracy dla nauczycieli. Tam można poszukać czy zamieszczono jakieś oferty.

2. W ten sam sposób można zamieścić swoje ogłoszenie o tym, że poszukuje się pracy.

3. Wybrać się do najbliższej szkoły i popytać czy nie jest potrzebny nauczyciel do etyki. Złożyć swoją ofertę i czekać.

4. Dobrą propozycją jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, czy rodzice mają potrzebę organizacji zajęć etyki w szkole, do której chodzą ich dzieci. Jeżeli tak, to najlepiej dotrzeć do Rady Szkoły lub Rady Rodziców (organów przedstawicieli rodziców w szkole) i przedstawić swoją kandydaturę na nauczyciela etyki. Warto przyjść na spotkanie Rady z propozycją swojego programu.

5. Wywiesić w wybranej szkole plakat pobrany ze strony naszego portalu, na którym znajdzie się numer telefonu nauczyciela, który może tą etykę zorganizować.

 

Oczywiście w naszej polskiej rzeczywistości wszystkie powyższe propozycje, poza pierwszą, są obarczone dużym ryzykiem i skazane na stres wynikający z niechętnego raczej podejścia do przedmiotu przez dyrektorów większości szkół, który czeka osobę chcącą uczyć etyki. Myślimy jednak, że warto podjąć ryzyko.

 

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj