Pytania i Odpowiedzi

Jakie są skutki nie chodzenia na etykę/religię?

Pytanie: Syn chodzi do III klasy i nie chce już uczęszczać na religię. Szkoła nie ma jednak etyki, więc nie będzie miał żadnej oceny z tych przedmiotów na świadectwie w klasach IV-VI. Czy brak zaliczonego "programu" z tych klas nie będzie przeszkodą w korzystaniu z zajęć etyki w gimnazjum i jak jest w sytuacji gdyby za kilka lat zdecydował się wrócić na religię?

 

Nasza odpowiedź: nauczanie etyki odbywa się zwykle w grupach międzyklasowych. Siłą rzeczy więc np. pierwszaki mają braki względem uczniów ze starszych klas. Nie należy obawiać się, że jakaś partia materiału nie zostanie zaliczona. Na etyce zwykle obowiązuje podejście problemowe, a stopień trudności zadań dostosowuje się do wieku i "stażu" dzieci. Niemniej jednak gorąco zachęcamy do poruszenia z dyrekcją kwestii obecności etyki w szkole, warto by dziecko miało takie zajęcia i korzystało z nich jak najdłużej. 
Ze strony nauczyciela etyki z pewnością nie będzie problemów, również w przypadku rezygnacji z etyki. U mnie w szkole można zmienić wybór już po semestrze i nie rodzi to żadnych negatywnych konsekwencji. Nie wiemy jak wygląda sprawa z ewentualnym powrotem na religię.

 

 

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj