Pytania i Odpowiedzi

Oświadcznie o nieuczęszczaniu na lekcje religii

 

Pytanie: W naszej szkole nie ma etyki. Szkoła każe złożyć oświadczenie na piśmie, że dziecko nie będzie uczęszczać na religię. Czy złożenie oświadczenia jest legalne i obowiązkowe? (...). Obawiam się, że będziemy szykanowani za niezłożenie oświadczenia.

Odpowiedź: szkoła, jak spora część szkół w Polsce traktuje obowiązujące w tej dziedzinie prawo trochę na odwrót To rodzice uczniów chętnych do nauki religii powinni składać oświadczenie, że takich lekcji chcą; nie na odwrót (może boją się, ze wtedy liczba chętnych znacznie by zmalała?). Wprawdzie nie ma obowiązku by dziecko uczestniczyło w nauce religii/etyki  i z tego powodu nie może być w żaden sposób szykanowane, to proponowałabym złożyć oświadczenie że dziecko chce uczęszczać na lekcje etyki. W wypadku, gdy zbierze się w całej szkole 7 takich osób-szkoła ma obowiązek organizacji takich lekcji. Nie ma żadnej obowiązującej formy takiego oświadczenia. Ważne tylko, aby wpisać imię i nazwisko dziecka,  klasę, do której uczęszcza i nie zapomnieć się podpisać.

 

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj