Artykuły

Jak rozmawiać o aseksualizmie?

Temat aseksualizmu- czwartej orientacji seksualnej jest coraz częściej obecny w mediach, a aseksualiści coraz częściej pojawiają się na paradach równości na całym świecie. Niestety, wokół niego funkcjonuje w dalszym ciągu szereg szkodliwych stereotypów. Osoby aseksualne, a zwłaszcza młodzież, mogą się czuć odrzucone przez zainteresowanych seksem

i ciągle mówiących na ten temat, rówieśników, a szczególnie w takim kraju, jak Polska, gdzie poziom nietolerancji dla inności ( vide: niedawna śmierć Dominika z Bieżunia) jest wysoki, a edukacja seksualna praktycznie nie istnieje.


Dobrym momentem na rozmowę na temat aseksualizmu może być tzw. Asexual Awareness Weekend czyli Tydzień Świadomości Aseksualnej, ( jest to jednocześnie nazwa organizacji pozarządowej, promującej ta ideę) , odbywający się co roku, głównie na kampusach uczelni w krajach anglosaskich. W tym roku AAW przypada na 19-25 października. Warto, by właśnie te dni poświecić na zapoznanie uczniów z czwartą orientacją i obalenie stereotypów na jej temat.  W tym celu można wykorzystać materiały zamieszczone przez organizacje zajmujące się prawami osób aseksualnych, opowiedzieć o znanych aseksualistach w historii i współczesnych, wykonać gazetkę szkolną podobną do tej przygotowanej przez uczniów  gimnazjum w Piątnowsku, przygotować referaty, odczyty itd., forma dowolna.
Działająca w Kanadzie i USA organizacja Asexual Outreach proponuje własne materiały przeznaczone dla nauczycieli jak i aktywistów gender i queer chcących rozwijać ten temat.

Informacja o materiałach:
 http://www.asexuality.org/en/topic/122050-resource-kits-for-ace-inclusion-in-high-schools-help-us-make-these-happen/


Strona organizacji:
 http://asexualoutreach.org/resources/for-your-school/

Strona Asexual Awareness Weekend:
 http://asexualawarenessweek.com/

Dobrym źródłem informacji na temat aseksualizmu jest cykl artykułów  opublikowany kilka lat temu  przez Huffington Post , przedstawia on historię ruchu aseksualnego oraz problem dyskryminacji, z jaką się spotykają:
 http://www.huffingtonpost.com/news/asexuality/


strona największej organizacji walczącej o prawa osób aseksualnych- AVEN:
 http://www.asexuality.org/home/

Klaudia Rogowicz

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj