Rok 2012 był uroczyście obchodzony jako Rok Janusza Korczaka.
Henryk Goldszmit, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, to prekursor walki o prawa dziecka, twórca nowoczesnego antyautorytarnego systemu wychowania, opartego na różnych formach dziecięcego samorządu, lekarz z wykształcenia i zawodu, pisarz z talentu, wychowawca i pedagog z powołania i wyboru.
Miłość do dzieci i wierność swoim przekonaniom przypieczętował własnym życiem. Mimo szansy opuszczenia getta w 1942 r. pozostał ze swymi podopiecznymi i zginął wraz z nimi wywieziony do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.
Pedagogika Janusza Korczaka jest niezwykle rzadko spotykanym w literaturze pedagogicznej typem liberalnej rodzimej refleksji o wychowaniu, ufundowanej na idei sumienia i autoodpowiedzialności. Stanowi ona uwolniony od wszelkiego moralizmu typ myślenia o tym, jak pedagodzy powinni postępować wobec wychowanków, by nie naruszyć wzajemnego prawa do wolności i godnego życia.
Podkreślenia wymaga, że myśl Janusza Korczaka legła u podstaw ideowych Konwencji o prawach dziecka, najważniejszego i najbardziej powszechnego dokumentu prawa międzynarodowego chroniącego prawa dziecka, a uchwalonego z polskiej inicjatywy przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 r.
Nie chcemy, aby zarówno postać „Starego Doktora” jak i jego spuścizna, wraz z zakończeniem Roku Korczakowskiego znowu popadła w zapomnienie. Dlatego też ustanawiamy Janusza Korczaka patronem portalu etykawszkole.pl
Będziemy popularyzować jego pedagogikę, będziemy szukać sojuszników w Polsce i zagranicą, żeby nauki Janusza Korczaka trafiły na stałe do polskich szkół.
Dziękujemy że jesteście z nami
Redakcja www.etykawszkole.pl