Tytułem wstępu i wprowadzenia do cyklu scenariuszy dotyczących technologii Informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkole prosimy przeczytać tekst
http://www.etykawszkole.pl/baza-wiedzy-/materiay-edukacyjne/332-o-technologiach-informacyjno-komunikacyjnych-tik-na-lekcjach-etyki
Studium przypadku dotyczące problematycznych treści w Internecie: „Brutalne wideoclipy“
16 letni Markus przyniósł do szkoły laptopa, na którym miał nagrane liczne krótkie videoclipy, na których ludzie są poszkodowani na wiele spektakularnych sposobów. Na jednej z przerw nauczycielka zobaczyła, jak Markus wraz z grupą rówieśników i młodszych uczniów oglądają filmiki z ekstremalnie groźnymi wypadkami samochodowymi i motocyklowymi. Jeden z tych filmów pokazywał w najdrobniejszych szczegółach, jak samochód wyścigowy wjechał z zawrotną prędkością w tłum widzów. Widać i słychać było jęki i przerażenie poszkodowanych. Kiedy nauczycielka poleciła natychmiast wyłączyć laptop, Markus nie chciał tego zrobić tłumacząc, że te sceny są prawdopodobnie w całości pozorowane i wyreżyserowane; w telewizji codziennie pokazują jeszcze gorsze obrazy, na przykład zamach na World Trade Center. Jego rodzice nie zakazują mu oglądać takich filmów w Internecie.
Pytania
1. Czy jest zabronione oglądanie takich treści?
2. Skąd się bierze fascynacja takimi obrazami?
3. Czy nauczycielka powinna była odebrać uczniowi komputer?
4. Czy nauczycielka może skasować takie videoclipy?
5. Dlaczego takie obrazy różnie oddziałują na poszczególnych ludzi?
6. Jakie konsekwencje, szczegółowe i ogólne, ma oglądanie takich obrazów?
7. Jaki bywa w rodzinnych domach stosunek do Internetu i jak można uczulić rodziców na jego oddziaływanie na dzieci?
8. Jak rówieśnicy mogą reagować na pojawianie się takich videoclipów?
………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………….
Tematy pod rozwagę
1.Czy faktycznie jest coraz mniej oczywiste, które treści w mediach są realne, a które zainscenizowane, zmanipulowane? Wiele osobników czerpie swojeprzyjemności oglądając takie obrazy z tego, że świadomie nie chcą dostrzec granicy między realnością i fikcją.Dlatego trzeba próbować dociekać źródełpochodzenia obrazów nasyconych brutalnością, szczególnie, jeśli obrazy te nie są autoryzowane przez jakąś wiarygodną instytucję/organizację/wydawcę.
2. Ludzie reagują, w zależności od swojego doświadczenia, z różną wrażliwością na obrazy zawierające brutalne sceny. To co dla jednych jest rozrywką, dla innych może być szokujące. Bywają nawet tacy ludzie, którzy widzą w takich scenach wzorce postępowania.
Młodzież powinna posiąść świadomość i umiejętność dostrzegania reakcji oraz możliwych następstw i konsekwencji oglądania takich obrazów w stosunku do samych siebie i do innych osób i wiedzieć, że nawet w granicach dozwolonego należy zachować powściągliwość.
3. Niektóre treści, nadające sie do oglądani przez 16-latków, dla ich młodszych kolegów i dla dzieci mogą być szkodliwe i niebezpieczne. Dlatego też niektórych treści z Internetu nie należy udostępniać młodszym kolegom. Takie treści nie nadają się do pokazywania na przerwach w szkole i nauczyciele muszą reagować. Także wtedy, jeśli Markusowi w domu nie zabrania się ich oglądania.
4. Ściąganie z Internetu, oglądanie i udostępnianie obrazów nasyconych brutalnością jest pośrednim wspieraniem osób, które takie filmy tworzą i rozpowszechniają. Należy rozwijać u uczniów zdolności dostrzegania w tym szkodliwości, a nawet bezprawia oraz zachęcić ich do świadomej rezygnacji z korzystania z tego rodzaju ofert w sieci.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Tłumaczył i opracował Andrzej Wendrychowicz.
Źródło: ICT Und Ethik, Ethische Probleme und ethische Lerngelegenheiten beim Einsatz neuer Medien in der Schule, Wydawca: SFIB, Schweizerische Fachstelle für Informationstechnologien im Bildungswesen, Bern 2006. http://guides.educa.ch/de/ict-ethik