Akty prawne

Kurator oświaty: szkoła nie może żądać oświadczeń o niechodzeniu na religię.

Od Redakcji

Od jednego z rodziców dostaliśmy kopię listu od Lubelskiego Kuratora Oświaty, do którego złożył on skargę na postępowanie dyrekcji szkoły swojego dziecka. Pani Wicekurator jednoznacznie stwierdza, że nie ma żadnych podstaw prawnych dla żądania przez szkoły oświadczeń, że uczeń nie będzie uczęszczać na religię.
Kuratorium co prawda dopuszcza możliwość dobrowolnego składania takich oświadczeń, ale zdecydowanie odradzamy rodzicom korzystanie z tej możliwości. Prawo powinno pozostać prawem. Nie ma żadnej potrzeby składania takich oświadczeń nawet dobrowolnie.
List jest co prawda z 18 stycznia 2008 roku, ale temat jest, niestety, nadal bardzo aktualny. Ciągle dostajemy maile od rodziców informujących nas, że szkoły żądają takich oświadczeń. Niekiedy domagają się tego dyrektorzy, niekiedy wychowawca klasy, innym razem katecheta. Kto by to nie był, działa niezgodnie z prawem.

 

interwencja Bartka w kuratorium

interwencja Bartka w kuratorium 2

Wszystkie publikowane na stronie teksty objęte są licencją creative commons 3.0, o ile w tekście nie zaznaczono inaczej. Zezwala się na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych z uznaniem praw autorskich i każdorazowym wskazaniem źródła. Serwis korzysta z plików cookies.

Szukaj